Zarządzanie projektem budowlanym – jak robić to dobrze?

Zarządzanie projektem budowlanym

Zarządzanie projektem budowlanym to zadanie wymagające nie tylko odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale również narzędzi. Z pomocą przychodzi system, który umożliwia planowanie, kontrolowanie oraz realizowanie celów.

Posiadając odpowiedni system możemy tworzyć kosztorys, a następnie na jego podstawie określić budżet. To duże ułatwienie dla kierowników budowy, którzy mogą stale kontrolować pracę oraz docierać do faktur czy kart pracy (maszyn i ludzi). Każdy etap wykonania projektu jest widoczny w systemie. Tak opisują to specjaliści z portalu http://portalerp.pl/zarzadzanie-projektami-branzy-budowlanej.

Zarządzanie projektem budowlanym w firmie

Posiadając system do zarządzania projektami, wykorzystujemy moduł harmonogramowania. Dzięki niemu ustalamy priorytety działań, pilnujemy terminów i w razie problemów mamy czas na znalezienie podwykonawców, którzy pomogą nam przy zleceniu. Widoczny jest również stan materiałów – czy niczego nie brakuje, co trzeba domówić oraz ile czasu potrzebujemy na wykonanie.

Czym jest zarządzanie projektami w branży budowlanej?

W zarządzanie projektem budowlanym wchodzi również dokumentacja, a system daje nam pewność, że niezbędne umowy, faktury, zamówienia, zapytania ofertowe znajdą się w jednym miejscu. Wiele z systemów pozwala też dołączać rysunki o różnych formatach i zdjęcia czy cenniki.  Sami decydujemy, kto ma wgląd w dokumenty, sami planujemy, kontrolujemy oraz realizujemy zadania dotyczące projektów.

Działanie systemu opisane jest na przykładnie branży budowlanej, lecz to nie jedyne miejsce, gdzie można w stu procentach wykorzystać jego funkcjonalności. Często firmy decydują się na te rozwiązanie, integrując je z systemem CRM oraz elektronicznym obiegiem dokumentów.

Wybierając program do zarządzania projektem budowlanym trzeba skupić się na kilku podstawowych rzeczach. System musi być przygotowany na:
1.    Tworzenie kosztorysu, który określi zakładany budżet dla danego projektu.
2.    Wykonanie harmonogramowania, jakie pokazuje poszczególne etapy realizacji.
3.    Tworzenie i rozliczanie budżetu konkretnej budowy, jak i całej firmy
4.    Kontrolowanie zasobów w postaci maszyn lub brygad budowalnych
5.    Usprawnienie i zautomatyzowanie obiegu dokumentów – wszelkie umowy i protokoły znajdują się w jednym miejscu.

Zarządzanie projektem budowlanym może być szybkie i sprawne

Firmy poprzez zarządzanie projektami usprawniają funkcje działania każdego działu oraz eliminują błędy popełniane przez ludzi. Sam system umożliwia też zarządzanie kilkoma projektami jednocześnie, bez ryzyka ich „wymieszania się”. Wykorzystując system od razu łatwiejsze staje tworzenie raportów związanych z finansami, a to przekłada się na jeszcze lepszą kontrolę budżetu.

Oprogramowanie nie ma problemu, żeby integrować się z innymi rozwiązaniami dla księgowości klasy ERP, a także z Excelem czy Outlookiem. Możliwa jest też integracja z narzędziami do kosztorysowania (zuzia, norma).

Dowiedz się więcej, zadzwoń do nas 32 420 66 21